Pas på, det vælter - Benchmark med økonomisk dominoeffekt

Session

Forsyning III: Automatiserede myndighedsindberetninger

Abstract

Vidste du, at én lille skæv benchmark‑brik kan sætte gang i et helt økonomisk dominofald? En tilsyneladende uskyldig indberetning kan hurtigt vokse sig større, dyrere og mere vidtrækkende end forventet – som en snebold på glatis med ekstra fart.

Benchmark minder nemlig om dominobrikker sat i formation: Når den første vælter, følger resten ofte med. Nogle ryger helt i gulvet, andre vælter kun halvt og støtter sig til naboen, mens enkelte bliver stående – dog noget vaklende. Det lyder dramatisk, men det er hverdagen for mange danske drikke‑ og spildevandsforsyninger. Ofte uden, at de selv ved, at de er en del af spillet – eller hvilken brik, de udgør.

Med mere end 10 års erfaring tager jeg i denne session publikum med på en tur gennem benchmarkens udfordringer, faldgruber og gode greb - set fra et økonomisk, datadrevet og geografisk perspektiv.

Målgruppe

Oplægget henvender sig til deltagere ved Kortdage 2026, der er medarbejdere i forsyningsbranchen, GIS‑ og datamedarbejdere, økonomi‑ og projektansvarlige samt medlemmer af ledelse og bestyrelser, der arbejder med benchmark, og vil forstå de økonomiske konsekvenser af indberetninger.

Yderligere uddybning af abstract

Hvordan opstår benchmark‑dominoeffekten? Dominoeffekten opstår, når én forkert eller upræcis indberetning ikke bare rammer jer selv – men sætter en kædereaktion i gang, som breder sig til resten af benchmark‑systemet. Benchmark er nemlig ikke en individuel disciplin. Det er holdsport.

Lad os tage den fra toppen:

1. Benchmark bygger på sammenligning – ikke på enkeltstående tal
I forsyningsbranchen bruges benchmark til at sammenligne forsyningsselskaber på tværs:

  • Omkostninger (TOTEX, CAPEX, OPEX)
  • Aktiver, alder og tilstand
  • Effektivitet og produktivitet

Tallene bliver sat op mod hinanden og danner grundlag for effektiviseringskrav, regulering og økonomisk råderum. Det betyder, at dit tal aldrig står alene – det står skulder ved skulder med andres. Hvis ét forsyningsselskab skubber lidt til tallene, rykker hele sammenligningsgrundlaget sig.

2. Den første dominobrik: Upræcise eller forkerte data
Dominoeffekten starter typisk meget uskyldigt:

  • Et anlæg er placeret i forkert kategori
  • En ledning har fået forkert alder eller længde
  • En udgift er landet i CAPEX i stedet for OPEX
  • Geodata, økonomidata og virkelighed taler ikke helt samme sprog

Det føles måske som småting, men i benchmark‑verdenen er små skævheder sjældent små. Første brik vælter.

3. Næste brik: jeres placering i benchmarken ændrer sig
Når data bruges til beregninger og modeller, så:

  • Ser I enten dyrere eller billigere ud, end I reelt er
  • Ser I enten mere eller mindre effektive ud

Det kan føre til:

  • Forkerte effektiviseringskrav
  • Forkerte ledelsesmæssige konklusioner
  • Forkerte strategiske beslutninger

Og I opdager det måske først efter, at tallene er låst. Anden brik vælter.

4. Kædereaktionen: Andre forsyningsselskaber bliver påvirket
Nu kommer dominodelen. Benchmark er et relativt spil. Hvis ét forsyningsselskab:

  • Ser kunstigt billig ud → Så ser andre dyrere ud
  • Ser kunstigt ineffektiv ud → Så ser andre mere effektive ud

Det betyder, at ét forsyningsselskabs fejl kan påvirke andres regulering, krav og økonomi – helt uden, at de aner hvorfor. Tredje, fjerde og femte brik vælter – også hos naboen.

5. Efterskælvet: Regulering, forklaringer og oprydning
Når konsekvenserne rammer:

  • Skal ledelsen forklare tal, de ikke selv genkender
  • Skal bestyrelsen godkende beslutninger på et skrøbeligt grundlag
  • Skal organisationen bruge tid på brandslukning frem for drift og udvikling

Og ofte er det svært (eller umuligt) at rette op bagudrettet. De sidste brikker står vaklende og prøver at rejse sig igen.

Derfor kaldes det en dominoeffekt
Fordi effekten starter ét sted, breder sig systemisk, rammer flere end ophavsmanden, og er svær at stoppe, når den først er i gang.

Eller sagt mere jordnært: Én skæv brik kan få en hel benchmark‑opstilling til at ligne et gulvspil efter en børnefødselsdag.

Den gode nyhed
Dominoeffekten kan forebygges med fælles forståelse af benchmark, med sammenhæng mellem GIS, økonomi og drift, og med fokus på kvalitet før indberetning – ikke forklaring bagefter.

Det er netop dét, indlægget sætter fokus på.

Pas på, det vælter - Benchmark med økonomisk dominoeffekt
LIFA Digital Aps