Brug af ejendomsdata ved køb af ejendomme til grøn trepart

Session

Ejendomsdata ved Den Grønne Trepart

Abstract

Indlægget vil handle om, hvordan vi anvender ejendomsdata i forbindelse med køb af ejendomme til Den Grønne Trepart. Hvad er der af ejendomsindskrænkninger, som kan have indflydelse på, om et naturprojekt kan gennemføres, eller som der skal tages hensyn til i projektet eller ved købet?

De fleste af disse ejendomme ejer vi kun midlertidigt, så de skal sælges igen, når naturprojekterne er gennemført. Inden da skal der tinglyses forskellige servitutter på ejendommene, og i indlægget vil vi berøre hvilke ejendomsdata, der er brug for i den proces.

Der er også ejendomsskat, som skal betales for den periode, vi har ejet ejendommene, Det er derfor vigtigt, at vi ved, hvad vi har ejet hvornår og hvor længe, og hvad det har været brugt til, mens vi havde ejendommen.

Målgruppe

Målgruppen for indlægget er alle deltagere ved Kortdage 2026, der arbejder med Den Grønne Trepart, eller som køber og sælger jord og ejendomme.

Yderligere uddybning af abstract

Brug af ejendomsdata ved køb af ejendomme til grøn trepart
Mie Elmholdt Balleby
Naturstyrelsen